ByRecLast.Net | Oyun Kanalı
ByRecLast.Net | Oyun Kanalı

Minecraft Kapatılıyor! Peki Bakanlık Raporunda Ne Var?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (3 votes, average: 10,00 out of 10)
Loading...Loading...

minecraft-yasaklandı

Bir ay kadar önce televizyon kanallarında, yaratıcılığın mimarı, akıl yürütmenin bel kemiği, çocuklarımızın ve gençlerimizin hatta ileri yaştaki bireylerin zekasını fazlasıyla geliştirebilecek kapasiteye sahip Minecraft adlı oyunun kapatılacağı hakkında haberler yayınlandı. Bu haberlerde geçen bakanlık açıklaması, annelerin ve babaların düşünceleri, çocukkların oyuna bakış açısını ele alacak olursak, ne bakanlığın ne anne babaların ne de televizyona çıkarılan 6-10 yaş arası kardeşlerimizin oyundan hiç bir haberleri yok. Kimi kardeşimiz “Araba var onu çalıyorum canavarları eziyorum.” derken, anne babalarda “Silahlarla birbirlerini öldürüyorlar.” dedi. Bu açıklamalara bakarak sonuca varan bakanlığın hazırladığı rapor  ise daha da gülünç. İşte raporde geçen bazı bölümler;

 1. -Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
 2. -Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
 3. -Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
 4. -Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.
 5. -Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Bu açıklamalar ve rapor ardından Türkiye İnternet Kafeciler Odası Başkanı Önder Kaplan, durumu anlatan bir söz ile yasağın karşısında durdu.

“Dünyada oyunun yasaklandığı bir ülke yok. Bütün dünyanın ‘evet’ dediğine biz ‘hayır’ diyorsak bizde bir yanlış var” dedi. Biz de TiKo başkanı Önder ağabeyimizin ardındayız. Şiddet içeriyor diye Minecraft kapatılacaksa, korkarım ki yılların Mario’su bile elden gidebilir.

Yazar Görüşü:

 

(En sonunda bir veli çıkıp “Çocuklarımız futbol oyunu diye bir şey oynuyorlar ama oyunda birbirlerine sürekli sert şut çekiyorlar, oyuncuların ayaklarına kayıp sakatlıyorlar, hep şiddet öğreniyorlar.” diye bir açıklamada bulunursa Türk oyuncuları olarak yandığımızın resmidir.(

 

 

Bunu Paylaş

 • RSS
 • Facebook
 • Twitter
 • Google +
 • Linkedin
 • Reddit
 • Delicious
 • Digg

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında

Yazar Hakkında
Editör :

Copyright © 2010-2015 by RecLast All rights reserved.

Yorumlar

 • http://byreclast.net/ Ümit Eski

  Cidden komik geliyor bana bu ya. Hadi herşeyi geçtim onca şiddet ağırlıklı oyun varken Minecraft? Halimize acıyorum vala işimiz var böyle bakanlıklar olduğu sürece ^^


BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN

Bağlantılarımızı kullanın