ByRecLast.Net | Oyun Kanalı
ByRecLast.Net | Oyun Kanalı

Mojang Yasak Hakkında Konuştu! (Yürü be Mojang!)

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (1 votes, average: 10,00 out of 10)
Loading...Loading...

minecraft-yasaklandı

Ülkemizde son günlerde Minecraft üzerinde kurulan baskı ve yasaklama girişimlerinin ardından, oyunun sahibi şirket Mojang konuya bir açıklık getirdi. GamesBeat’in bu yöndeki sorularını yanıtlayan Mojang, oyunun aslında öldürmeye ve zarar vermeye dayalı olmadığını fakat oyunun doğası gereği oyuncuların geceleri ortaya çıkan yaratıkları öldürmek zorunda kaldığını söyledi. Şiddetin çok alt seviyelerde olduğunu belirten Mojang, eğer oyuncular (veya ailelerinin, ülke yöneticilerinin) bu tip durumları yaşamak istemiyorlarsa, oyun ayarlarından “Peaceful” – “Barışcıl” seçeneğini seçmeleri gerektiğini belirtti.

Minecraft’ın haşin kısmı dışında geriye kalan yaratıcılığı da göstermeyi unutmayan Mojang, “Oyun aslında tamamen silahın ve öldürmenin üzerine inşa edilmedi. Tam tersine zekanın, yaratıcılığın temel alındığı bu oyun, hem çocukların hem de yetişkinlerin hayal dünyalarını gerçeğe dönüştürebilmelerinden ibaret. İsterseniz küçük bir kasaba, isterseniz tüm dünyayı Minecraft içinde tekrardan inşa edebilirsiniz. Gerçek hayata bağlı kalmanıza bile gerek yok, tamamen hayal gücünüze yönelik bir evreni oyun içinde oluşturabilirsiniz.” diye cümlelerine devam etti. Umuyoruz ki gelecek olan yasak 7 yaş altı için uygun görülür.

Oyun ne kadar sade de olsa düşünme yetisi henüz tam anlamıyla gelişmemiş bireylerin üzerinde kötü bir etki yaratabilir. Fakat oyun tamamen yasaklanırsa ki konuşulanlar bu yönde, diğer bilgisayar oyunlarının da sonu her an gelebilir.

Gelişmeler oldukça Byreclast.net üzerinden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Takipte kalın!

Yazar Yorumu:

Büyük bir yaratıcılık imkanı sunan bu oyunun ülkemizde yasaklanması dünya çapında çok küçük düşürücü bir olay. Gençlerimizin oyunda yapabileceklerini düşündüğümde, şehir planlamacıların bile bu oyuna başlaması gerektiğini düşünmeden edemiyorum. İnanıyorum ki oyunun güzel yanlarını da savunan birisi, bu oyunun ülkemizde yasaklamasını engelleyecektir.


BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN

Bağlantılarımızı kullanın